www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Zdobení

Když máme píšťalu opracovanou a obroušenou, můžeme na ni vyřezat ornament. Ten si na píšťalu můžeme přímo nakreslit foto (obr. 12.1) nebo jej nakreslíme na pauzovací papír, nalepíme na píšťalu a potom protlačíme. Linka ornamentu se obvykle vyřezává nožíkem s krátkou čepelí. foto (obr. 12.2) Řez ve tvaru písmena V se asi nejlépe vyřezává tak, že si nejprve vyřežeme kolmo hlubší čáru a potom k ní šikmo uděláme řezy z jedné i z druhé strany a nakonec začistíme případné nedořezky.

Pokud chceme nechat dřevo v přírodní barvě a zároveň chceme zvýraznit vyřezanou linku, můžeme použít prach z borovicové kůry. Ten si nabrousíme na hrubém brusném papíru. Tento prach potom zaneseme do zářezů a píšťalu začistíme jemným brusným papírem. foto (obr. 12.2)

Pokud chceme dřevo barvit, existuje více způsobů. Velmi rozšířeným je leptání ornamentu kyselinou dusičnou. To se dřevo zbarví hnědočerveně. Kyselina se nanáší zaostřenými hůlkami z tvrdého dřeva nebo z bambusu, které jsou vůči rozleptání odolnější. Přesto je třeba hůlky často měnit. Kyselinu je lepší nanášet na dřevo až když je naolejované, méně se pak totiž rozpíjí. Při leptání je důležité, aby byla v místnosti dostatečně vysoká teplota. Pokud je příliš chladno nebo vlhko, kyselina dřevo neleptá dostatečně a tedy ani výrazně nezbarvuje, vytvářejí se odstíny zelené. Po zaschnutí kyseliny se ještě dřevo zahladí velmi jemným brusným papírem.

Mnozí výrobci barví dřevo různými syntetickými mořidly. Mně se však daleko více osvědčilo používat vývar z ořechových slupek. foto (obr. 12.3) Takto zabarvené dřevo vypadá přirozeněji a hřejivěji.

Výroba vývaru z ořechových slupek

Vývar z ořechových slupek se přitom připravuje velice jednoduše. Stačí si na podzim nasbírat měkké ořechové slupky (ne skořápky), které jsou nejprve zelené, ale po dozrání ořechu zhnědnou až zčernají. Nasbírané slupky zalijeme vodou a asi půl hodiny vaříme, potom scedíme. Pokud chceme tmavší odstín, vaříme déle a necháme odpařit více vody.


Fotogalerie:

výroba

Obr. 12.1 Kreslení ornamentů přímo na píšťalu

výroba

Obr. 12.2 Vyřezávaní ornamentu

výroba

Obr. 12.3 Začistění ornamentu po vyřezaní

výroba

Obr. 12.4 Nanášaní mořidla z ořechových slupek

 

 

 

 


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.