www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Výroba kolíku do píšťaly

Je velice důležité, aby dřevo použité na kolík bylo dokonale usušené, v opačném případě kolík časem seschne a v píšťale se pohybuje.

Kolík vyrábíme ještě předtím, než vytvoříme na píšťale okénko, protože to dřevo oslabuje a je pravděpodobnější, že by nám mohlo při vkládání kolíku prasknout.

Na kolík se používají různé materiály. Tradičně je to líska. Její výhodou je, že je poměrně měkká, výborně se opracovává a při vkládání o píšťaly je schopná se mírně stlačit. Nověji se používají soustružené tyčky z různých dřevin, například smrku, borovice nebo buku. Je vhodné vybrat si větvičku nebo tyčku, která je jen o něco větší než vývrt píšťaly a žiletkovým hoblíkem foto (obr. 7.1) nebo nožem foto (obr. 7.2) ji postupně opracovávat, zakulacovat a vkládat do píšťaly. Když se nám to podaří, točivým pohybem ji dále nasouváme do vývrtu. foto (obr. 7.3) Je ale třeba být opatrný, abychom ji netlačili příliš a nezpůsobili tak prasknutí píšťaly. Když už cítíme, že při dalším zasouvání by nám dřevo píšťaly mohlo prasknout, větvičku nebo tyčku z píšťaly vytáhneme a podíváme se, pokud bylo dřevo vsazené do píšťaly. Přebytečný materiál ořežemefoto (obr. 7.4) nebo obrousíme pilníkem a větvičku opět nasouváme do píšťaly. Postup opakujeme, až dokud nezískáme kolík požadované délky, pak jej odřežeme. U píšťal je to 2-3,5 cm, u fujar 5-7 cm.

Kolík musí dokonale těsnit po celém obvodu a délce, proto je třeba být při této práci trpělivý, ubírat raději méně materiálu a často kolík zkoušet nasouvat do píšťaly.


Fotogalerie:

výroba

Obr. 7.1 Opracování smrkové tyčky hoblíkem

výroba

Obr. 7.2 Opracování smrkové tyčky nožem

výroba

Obr. 7.3 Zasouvání tyčky do dřeva na píšťalu

výroba

Obr. 7.4 Ořezávání kolíku

 

 

 

 


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.