www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Vrtání

Vrtání nebozezy je poměrně jednoduché a člověk se to rychle naučí. foto (obr 4.1) Je jen několik věcí, při kterých je třeba být opatrný. Jednou z nich je začátek vrtání – vytvoření pravidelného vývrtu při vstupu do dřeva. foto (obr 4.2) Je třeba mít pevnou ruku, aby nebozez nevybočoval na stranu a nedělal nepravidelný vývrt, to by totiž znemožnilo vytvořit později dobře těsnící kolík. Některé nebozezy se ale i přes naši nejlepší snahu naklánějí do stran a ze začátku dělají nepravidelný vývrt. Pokud zpozorujeme, že jsme vytvořili takovýto vývrt, měli bychom odřezat kousek dřeva až po místo, kde je vývrt pravidelně kruhový.

Další problém může vzniknout při spojování vývrtů při vrtání ze dvou stran. Pokud bylo dřevo příliš ohnuté, nemusí se díry dobře spojit a na místě spoje vzniká nepravidelnost. Někdy to nemusí při další výrobě dělat žádný problém, ale jindy to znemožní lehké hraní potřebných adekvátních tónů. Tomu se dá samozřejmě předejít vrtáním dostatečně dlouhým nebozezem jen z jedné strany.

Po provrtání je vždy dobré podívat se proti světlu do vyvrtané díry a zkontrolovat, jestli nejsou ve vývrtu nějaké nerovnosti nebo třísky, případné chyby se pak pokusit opravit.


Fotogalerie:

výroba

Obr. 4.1 Vrtání dřeva nebozezy

výroba

Obr. 4.2 Začátek vrtání bezového kousku nebozezem

 

 


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.