www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Hraní na koncovku jako teambuilding

Možná to zní překvapivě, ale v pradávné lidové píšťale zvané koncovka se skrývá ideální nástroj, který může posloužit k rozvoji schopností jednotlivce a zároveň k utužení práce celého týmu. Současně je hra na koncovku jednoduchá a plná tvořivosti, takže poskytuje zábavu a uvolnění.

Koncovka svými prastarými melodiemi oslovuje něco hluboko v každém z nás. Není to tak dávno, co se její melodie ozývaly v našich krajích. Přitom je to ale nástroj velice jednoduchý, ovládá se přirozeně silou dechu a v podstatě se na něj nedá hrát falešně. Proto se stal bránou do světa hraní pro mnohé začátečníky, kteří byli velmi rychle schopni zahrát příjemné melodie.

Hraní na koncovku nabízí mnohé možnosti i pro teambuilding. Už zmiňovaná jednoduchost nástroje nabízí možnost setkání zaměstnanců na úplně novém poli. Snad největší předností je, že účastníci se naučí zahrát spolu jednu píseň. Samozřejmě každý dělá ze začátku chyby, ale je zázračné, že když hraje více lidí spolu, navzájem se podrží a ve výsledku zazní ta správná melodie, která se dobře poslouchá. Tak se projevuje síla spolupráce kolektivu.

Na druhé straně hra na koncovku podporuje individuální tvořivost. Ta se dá tříbit, když celá skupina hraje nějakou jednoduchou rytmickou formu, do které má každý postupně zahrát sólo. Není to složité a lidé jsou často překvapení, jak pěkné melodie dokáží z nástroje dostat.

Podobným způsobem se dá cvičit i komunikace ve dvojicích. Skupina zase hraje rytmické podkreslení, do kterého postupně hrají jednotlivé dvojice. Členové dvojice improvizují, navzájem si odpovídají, jako kdyby si povídali. Vzhledem k tomu, že hra na koncovku je osvobozena od verbálních bariér, lidé jsou někdy schopni povědět si věci, které si v každodenním životě povědět nedokáží.

Celkově je výuka hry na koncovku spojena s dalšími jednoduchými rytmickými a hlasovými cvičeními, která jsou hravá, zábavná a uvolňující. Rozvíjejí nejen hudební schopnosti, ale přinášejí i emoční uvolnění. Navíc je známo, že hra na kterýkoli hudební nástroj zlepšuje spolupráci mozkových hemisfér. Celkově se dá říci, že co se člověk v hudbě naučí, lehce uplatní i v jiných sférách života.

Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.