www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Sběr a sušení dřeva

Nejlepší je sbírat dřevo v zimě, v období vegetačního klidu (nejlépe od začátku prosince do konce února), ideálně v období, kdy už nějaký čas pořádně mrzlo. foto (obr. 2.1) foto (obr. 2.2) Z vlastní zkušenosti však vím, že dobrý materiál se dá nasbírat i během slabých teplých zim.

Pro začínajícího výrobce je zásadní otázkou, jak dlouho bude muset nechat schnout dřevo předtím, než začne vyrábět. U píšťalek je to minimálně jeden rok, u fujar minimálně dva. Je ale vhodné nechat dřevo schnout déle, na fujary i pět let. foto (obr. 2.3) foto (obr. 2.4)

Dřevo se suší v kůře, vzdušně naskládané na suchém, zastíněném a dobře větraném místě. Silnější kusy dřeva se vyplatí zatřít na koncích disperzním lepidlem nebo vazelínou, pak daleko méně praskají. foto (obr. 2.5)

Osvědčilo se mi dřevo sušit nevyvrtané, méně se totiž při sušení kroutí a také vysychá způsobem, který dělá dřevo tvrdším. Pokud člověk suší provrtané dřevo, je třeba počítat s tím, že vývrt se bude deformovat a dřevo bude třeba za sucha znovu provrtat. A navíc, pokud bylo za mokra vyvrtáno příliš velkým nebozezem, nemusí se při dovrtání podařit deformace vyrovnat.


Fotogalerie:

výroba

Obr. 2.1 Dřevobraní v terénu

výroba

Obr. 2.2 Dřevobraní s Jakubom Eiflerom

výroba

Obr. 2.3 Při výrobě

výroba

Obr. 2.4 Naskládané dřevo

výroba

Obr. 2.5 Konce dřeva čerstvě zatřené disperzním lepidlem

 

 


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.