www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Povrchové opracování fujar a píšťal

K opracování píšťaly přistoupíme, až když máme hotové zvukotvorné zařízení a vyvrtány hmatové otvory. Pokud má dřevo zajímavé výstupky a hrboly a jeho stěny nejsou příliš silné, nemusíme jej hoblovat, stačí z něj oškrábat lýko tupým nožem nebo cidlinou. foto (obr. 11.1) Pokud se rozhodneme dřevo hoblovat, je pro jemnější práci vhodné použít žiletkový hoblík. Při hoblování se snažíme získat co nejrovnoměrnější stěnu. foto (obr. 11.2)

Na vyhlazení povrchu se používají brusné papíry. Doporučuji dřevo brousit ve směru shora dolů, tedy ve směru růstu vláken. Pokud totiž brousíme kolmo k růstu vláken, tedy jakoby okolo, zůstávají na dřevě viditelné rušivé škrábance.

Brousit začneme papírem s větší zrnitostí, například 80 a končíme podle toho, jak hladké a tedy i lesklé stěny chceme dosáhnout. Zrnitost brusných papírů volíme tak, abychom byli schopni vždy vybrousit drobné škrábance, které vznikly při použití předcházejícího papíru s nižší zrnitostí. Na úplné zahlazení můžeme použít hobliny. foto (obr. 11.3)


Fotogalerie:

výroba

Obr. 11.1 Oškrabávání lýka cydlinou

výroba

Obr. 11.2 Stenčování stěny žiletkovým hoblíkem

výroba

Obr. 11.3 Jemné zahlazování hoblinami


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.