www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Olejování

Naolejováním píšťaly se výrazně zlepší její akustické vlastnosti a také se oživí barva a struktura dřeva. Při výrobě nástroje je třeba počítat s tím, že při naolejování se mírně zvýší ladění nástroje (zhruba o 10-20 centů) a jeho vysycháním opět klesá. Olejuje se poté, když už máme vyřezán ornament, případně namořené dřevo. V případě leptání ornamentů kyselinou je dobré olejovat před leptáním.

Při olejování je důležité, abychom olej rozlili po celém povrchu píšťaly a to i zevnitř, případně naléváme olej přes okénko. foto (obr. 13.1) foto (obr. 13.2) Nejspolehlivěji toho dosáhneme, když píšťalu ponoříme do vaničky s olejem, kde ji můžeme nechat i několik dní. U rozměrnějších píšťal a fujar je praktičtější jednoduše olej rozlít po vnitřních i venkovních stěnách a potom nechat vytéct.

Píšťaly, které vyrábím, jsou naolejované lněným olejem. Někteří výrobci používají také minerální oleje. Každá z možností má své výhody i nevýhody. Mám zkušenost, že lněný olej zlepší zvuk píšťaly více než minerální oleje (například parafínový olej). Lněný olej je vysychající, to znamená, že po vyschnutí, které může trvat i půl roku, vytvoří souvislou tuhou vrstvičku. To může být nevýhodou při opakovaném olejování pro opětovné zlepšení kvality zvuku. Nástroj se totiž postupně začne zanášet vrstvami oleje. (Doporučuje se píšťaly jednou za čas, zhruba za půl roku, znovu olejovat.) Minerální oleje při zasychání žádnou vrstvičku nevytvářejí a jsou tedy pro opakované olejování vhodnější.

Musím upozornit, že dokud lněný olej nevyschne, má tendenci nasáknout do předmětů, o které je píšťala delší čas opřená. Tak mohou vzniknout skvrny na stěně, předmětech z kůže nebo na látkách z přírodního materiálu.

V žádném případě nedoporučuji používat k olejování stolní oleje, například řepkový nebo slunečnicový. Tyto oleje totiž nevysychají a zůstávají na povrchu, lepí se na ně špína a nástroje jsou i po několika letech stále lepkavé


Fotogalerie:

výroba

Obr. 13.1 Nalévání oleje skrze okénko

výroba

Obr. 13.2 Nanášení šelaku štetcem

 

 


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.