www.fujarka.cz

fujary, koncovky, píšťaly a didgeridoo

výroba hudebních nástrojů

česky | slovensky | english
Nemáte nainstalován Flash plugin.

Černý bez – Sambucus nigra

Černý bez

Černý bez je keř, méně často nízký strom, který má obvykle tři metry, ale dají se najít i kusy šest nebo sedm metrů vysoké s průměrem kmene až 30 cm. Kvete od poloviny května do poloviny června a plody dozrávají v srpnu a září. Hlavně v minulosti se květy i plody černého bezu využívaly mnohými způsoby – jako potraviny i jako léčivo. O oblíbenosti této rostliny svědčí i české pořekadlo: „Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“.

Černý bez je v mnohých oblastech běžnou dřevinou. Roste hlavně na vlhkých místech bohatých na živiny, nejčastěji jej nalezneme na okrajích lesů nebo polí, v břehových porostech, na mezích a v příkopech, na železničních náspech, případně v podrostu některých druhotných smrčin. Dnes už o něj není velký zájem, málokdo sbírá jeho květy nebo bobule, lesníci jej dokonce považují za nežádoucí plevel lesních porostů.

Jinak je to ale s fujaristy. Pro ty je to přímo posvátný strom, který nabízí své jedinečné dřevo na výrobu píšťalek a fujar. Už v čerstvě ořezaných větvích slyší šum a preludování budoucích nástrojů. Zimní vycházky za sběrem dřeva jsou neopakovatelnými chvílemi očekávání a vděku.

Bez má opravdu zázračné dřevo. Jeho velká pěnovitá dužina velmi dobře vede nebozez při vrtání, ale okolní světle žluté dřevo je pevné a poměrně tvrdé a má charakteristickou vůni. Dobře se suší, málo praská, ale rádo se kroutí a to hlavně u hrbolů, které jsou tvořeny spícími očky a jsou rozmístěny v pravidelných vzdálenostech na větvích i kmeni. Nejednou vytvářejí útvary, které jsou čarokrásné už samy o sobě.

Bez je krátkověká dřevina, zřídka se dožije více než 30 let a bývá často napaden houbami a plísněmi. Takové dřevo bývá samozřejmě méně kvalitní, měkčí, ale výrobce odmění celou paletou barev nejrůznějších odstínů hnědé, červené, žluté, ba dokonce zelené, modré nebo černé. Tyto barvy se ukládají vedle sebe v pásech, případně vytvářejí skvrny, očka nebo mapy.

Někdy se stane, že padající strom nebo zvěř poškodí nebo strhne kůru ze dřeva. To pak bez ošetřuje takové zranění vytvářením pletiva, které se nahrne na okolí zraněného místa a vytvoří se tak jizva, která dává dřevu jedinečnost, znak jeho životního boje a zkušenosti.


Fotogalerie:

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez

Černý bez


Kontakt

Bydlím nyní v Bílých Karpatech nedaleko Starého Hrozenkova ve vesničce jménem Komňa.

Email: holerad@seznam.cz
Mobil: +420 608 204 842


Máte otázku?

Váš e-mail:

Vaše jméno:www.fujarka.cz
© copyright: Marek Gonda. Created by: Michal Mynář, 2009. Všechna práva vyhrazena.